Top Banners
Top Banners
Top Banners

הטבע בעיניים שלנו

הדרור לחופש נולד

בעיני רבים דרור הבית (Passer domesticus) מסמל מצד אחד חופש וסתגלנות, ומצד שני הוא נקשר לבנליות על גבול השיעמום, לא כל שכן בעיני ההדיוטות -מזיק וטורדני (לא רבים יודעים שהדרורים הם גם מועילים בהשמידם חרקים בעונת הקינון). דרור הבית נחשב כיום בבירור לאחת הציפורים הנפוצות ביותר בעולם, וגם המוכרות ביותר לאדם, בשל שכנותו לאדם מזה אלפי שנים. בשל קרבתו לאדם וקינונו במתקניו ובביתו נקל היה להתחקות אחר התנהגותו ולבצע מחקרים רבים ושונים על הדינמיקה של הציפור הקטנה הזאת בטבע, בארץ ובעולם (במחקרים שבוצעו בשבי לא הושגה הצלחה רבה בשל רגישותם של הדרורים לשבי בכלובים). כך למשל נצפו אצלם מקרים של קניבליות בעת עקה, וכן התברר כי לגודל ה"סינר" אצל הזכר השפעה קריטית על בחירתה של הנקבה את "הכוכב הנולד" שלה.

לכתבה המלאה לחצו כאן >>>

הדרור - לחופש נולד

יש מה לאכול – לכיד (Xanthium)

בשולי שדות מושקים ותעלות מים, ומינים נוספים של לכיד ממשיכים להגיע. הם בני משפחת המורכבים (Composite), ועל כן זה לא מפתיע שהם מתאימים למאכל. לא כולם, אבל רבים מהעלים של משפחת המורכבים ניתנים לאכילה עם עדיפות מסוימת לקוצניים. צחוק הגורל, הצמחים פיתחו בתהליך אבולוציוני כאב קוצים כדי שלא יאכלו אותם, והיום הקוצים משמשים סימן שדה והמלצה לחפש אוכל. לא זה לא שכל הצמחים הקוצניים טובים למאכל, אבל הסיכויים עולים. שכן במלחמת האוכל בין הצמחים לבעלי החיים, קשה לצמחים לפתח טכניקה אחת ולרוב לא יהיו צמחים גם רעילים וגם קוצניים. מה שכן, אני חייבת להודות שצמחים קוצניים ומרירים כבר טעמתי.

לכתבה המלאצה לחצו כאן >>>

צמחי מאכל - לכיד

טבע בשטח – 300 מיליון שנה מתחת לים התיכון

פריצת דרך בהבנת היווצרותו של הים התיכון:

נתונים גאופיזיים חדשים מראים כי מזרח הים התיכון, מערבית לקפריסין ומזרחית לכרתים (האזור המוצלל במפה המצורפת כאן), משמר שאריות מאוקיינוס קדום. כך עולה ממחקר חדש שהתפרסם בכתב העת Nature Geoscience, שביצע ד"ר רועי גרנות מהמחלקה למדעי הגאולוגיה והסביבה באוניברסיטת בן-גוריון שבנגב.  המחקר מומן בתמיכת משרד המדע.

לכתבה המלאה לחצו כאן >>>

טבע בשטח - מגזין טבע הדברים

טבע בשטח – מפתח למוח

מחקר חדש בטכניון חושף מנגנון לבקרה מדויקת ופרטנית על פעילות המוח באמצעות גלי אולטרה-סאונד 

גרייה מלאכותית של המוח, באמצעים מדויקים ולא פולשניים, היא אחד היעדים המרכזיים בחקר המוח ובטיפול בו. זו הסיבה להתלהבות הגוברת בקהילה המדעית מההצלחות האחרונות בתחום, שאחת המרכזיות בהן היא הפעלתם של נוירונים באמצעות גלי אולטרה-סאונד Ultrasonic) Neuromodulation). גישה זו עשויה להשלים ואף להחליף את טיפולי המוח הקיימים, המחייבים החדרה כירורגית של אלקטרודות דרך הגולגולת, ולכן כרוכים בסיכון. היכולת להשפיע על תאי עצב באמצעות גלי אולטרה-סאונד ידועה כבר שנים רבות, אך בשנים האחרונות חלו התפתחויות דרמתיות ביכולת זו, ולאחרונה אף הודגמה יכולת ליצור תחושות מלאכותיות (פיקטיביות) אצל נבדקים על ידי גירוי מוחי ישיר. עם זאת, מאחר שמדובר במערכות ובתופעות מורכבות מאוד, עדיין רב הנסתר על הגלוי, במיוחד בכל הקשור למנגנונים המאפשרים הפעלה ושיתוק של רשתות עצביות.

לכתבה המלאה לחצו כאן >>>

טבע השטח - מפתח למוח

טבע המילים-מקורות המילים עניבה, פרפר ועניבת פרפר

עֲנִיבָה היא אבזר קישוט על הצוואר. בעברית נתחדש שם העצם עֲנִיבָה במשמעות המודרנית על פי הפועל עָנַב המצוי במקורותינו בלשון חז"ל, במשמעות של קָשַר על ידי לולאה. גם המילה עֵנָב מציינת גרגיר של פרי הגפן הקשור לאשכול ומסתעף ממנו, ולכן ייתכן שהשורש ע-נ-ב של עֵנָב מקביל פונטית ומשמעותית ל-ענף. גם לשון הפעמון הקרויה עִנְבָּל אינה אלא הרחבה של עֵנָב בתוספת ל. השווה: קַרְסֹל – קֶרֶס+ל. לפי הסבר אחר מקור המילה ענבל במילה היווניתembolos  – חרטום, יתד. אך סיפורה של המילה עניבה בלשונות אחרות מרתק יותר.

לכתבה המלאה לחצו כאן >>>

טבע המילים- מקור המילים עניבה, עניבת פרפר ועוד

מי ישמור על עטלפי הפירות?

יום חמישי 16 ביוני היה יום עצוב במיוחד עבור עטלפי הפירות בישראל. בשעות הבוקר, שעה שנמו את שנת היום שלהם במושבה הגדולה בחדרה, במבנה נטוש ברחוב התרנ"א, עלו דחפורים ללא אזהרה והפילו על יושביו את קירות המבנה ואת תקרתו. העטלפים נוטים לישון בקבוצה גדולה מאוד וצפופה מאוד, ולכן לא היה להם שום סיכוי להספיק לחמוק החוצה ולהינצל. אלפים רבים (!) של עטלפים נמחצו למוות תחת הריסות הבניין, חלקם פצועים בדרגות חומרה שונות, לכודים בכנפם או ברגליהם. בעונה זו של השנה גורים רבים צמודים לאמם, ואלו כמובן היו הראשונים להיפגע. רצפת המבנה ההרוס התכסתה עטלפים מתים, מראה עצוב לכל חובב עטלפים או חובב טבע באשר הוא. כל מי שמכיר מעט את אורחות חייהם יודע שמדובר במין חביב מאוד, עדין ושוחר שלום, החי בקרבת האדם ללא תלונה מזה מאות שנים.

להמשך הכתבה לחצו כאן>>>

עטלפי פירות

להזמנת המגזין (כולל מגזין ראשון במתנה!) השאירו פרטים נחזור אליכם בהקדם 

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

נושא

טלפון (חובה)

תוכן ההודעה(חובה)