תמצאו אותנו ב-FaceBook
טבע הדברים

טבע הדברים

ילדי טבע הדברים


אל ארץ המעיינות - מעין קלט לעין מבוע

מאת: רועי סימון


צילום: רועי סימון


גרסת pdf של הכתבה (קבצים אלה הם גדולים ולוקח להם זמן להטען) 


לתחילת המסלול ניתן להגיע מכיוון ירושלים או מכיוון ים המלח.

מירושלים: נוסעים לכיוון מעלה אדומים וים המלח בכביש המנהרות החדש. בסופה של הירידה הארוכה ממשיכים ישר לכיוון ים המלח ולא יורדים לכיוון מעלה אדומים. לאחר עשר דקות של נסיעה נגיע לפנייה שמאלה לכיוון היישוב מצפה יריחו. נפנה בצומת שמאלה, ומיד שוב שמאלה. נחלוף על יד תחנת דלק ישנה, ונעבור דרך שער. נמשיך עוד 1,000 מ' עד לצומת T. בצומת נפנה שמאלה, ולאחר 100 מ' מצד ימין נגיע לחניון העליון של עין קלט המסומן בסימון שבילים שחור. מהחניון ניתן להמשיך לרדת עם רכב פרטי (לא אוטובוס) בשביל כורכר עוד שני ק"מ, עד לחניון התחתון של עין קלט. אפשר גם להשאיר את הרכב בחניון התחתון אף כי לא מומלץ (למי שיש אפשרות, עדיף להחנות את הרכב בכניסה למצפה יריחו).

מים המלח: עולים לירושלים בכביש מספר 1, עוברים את צומת אלמוג ומגיעים לצומת היישוב מצפה יריחו. בצומת פונים ימינה ומיד שמאלה. המשך הדרך כמו לבאים מכיוון ירושלים.

הגעה לסוף המסלול (הקפצת רכבים): נחזור לצומת היישוב מצפה יריחו, ונפנה ימינה ומיד ימינה ונתחבר חזרה לכביש מספר 1. לאחר חמש דקות של נסיעה נגיע לפנייה ימינה לכיוון היישובים כפר אדומים ואלון, ולעין מבוע. נפנה בצומת ימינה, ולאחר 150 מ' נפנה שוב ימינה לכיוון היישוב אלון. לאחר חמישה ק"מ נגיע לשער היישוב אלון. מאלון מתחילה ירידה תלולה ומפותלת לכיוון נחל פרת. נרד בירידה כשני ק"מ, וממש לפני סופה נגיע לחניון עין מבוע. כאן נשאיר את הרכב השני.

 תיאור המסלול

את המסלול נתחיל מהחניון העליון, במצפה שנבנה מעל רחבת הכורכר וצופה לכיוון נחל פרת.

מהתצפית ניתן לראות את נחל פרת זורם בחלקו התחתון. מימין אפשר לראות את שני מבצרי החשמונאים דוק (קרנטל) וקיפרוס, הנקרא ע"ש אמו של הורדוס.

במבצר דוק, הפסגה השטוחה שמשמאל למוצב, אירעה דרמה נוראה. תלמי בן חבובו רצח את חותנו שמעון החשמונאי, שהמליכו למושל על יריחו, ואת שני בניו, במטרה לרשת את מקומו ולשלוט ביהודה. ניסיון זה טורפד על ידי יוחנן הורקנוס בנו הנותר של שמעון, שצר על תלמי בניסיון לשחרר את אמו הכלואה במבצר. ניסיון זה נכשל כיוון שבכל פעם שיוחנן הורקנוס ניסה להתקרב לחומה, הוציא תלמי את אשתו (אמו של יוחנן הורקנוס) ועינה אותה לעיניו, ואף איים להשליכה לתהום. המצור הזה נמשך עד שנת השמיטה שבה מאגרי הצבא אזלו כתוצאה מאי תשלום מסים, ויוחנן נטש את המצור. תלמי ניצל את ההזדמנות, רצח את אמו של יוחנן הורקנוס וברח לרבת עמון.

מהתצפית נרד (ברגל או ברכב) שני ק"מ לחניון התחתון של עין קלט בסימון שבילים שחור. מהחניון התחתון יוצא שביל היורד לכיוון הבתים הבנויים מעל אפיק הנחל. בהמשך, השביל מתחלף במדרגות. משמאלנו ניתן לראות את אחד הגשרים שבנה הורדוס כדי להוביל מים למבצר קיפרוס וליריחו. הליכה של חמש דקות עם הסימון תוביל אותנו עד לגשר החוצה את הנחל. מיד אחרי הגשר נניח את התיקים ונתקדם במים 50 מ' לעומק הנחל, עד שנגיע אל הנביעה של עין קלט. לאחר השיטפונות המפל שמתחת לגשר זורם בשצף וממלא את הבריכה שלמרגלותיו.

מי בנה את הסכר? התשובה כתובה על הצוק שבגדה הדרומית, מעט מימין לסכר:

"בשם אללה הרחמן והרחום, המים נאצרו והוזרמו בתעלה ומרווים את הנחל על ידי האדון מחי אלדין מצטפא הלאל אלחסיני בשנת 1294 להג'רה (1877 לספירה הנוצרית). הוא גם בנה את הסכר והקים את הטחנה ונטע סביבה בוסתנים. בשנת 1330 להג'רה (1911/12 לספירה הנוצרית) הוא בנה גם את התעלה כדי להזרים את המים בנוחיות ובקלות אל עקבת ג'אבר ממערב דרום לעיר יריחו".

לאחר שנרטבנו נמשיך בדרכנו. נעלה עם הסימון האדום במשך חמש דקות, ונצעד מעל הנחל. השביל הזה עוקף קטע קצר בנחל ומתחבר חזרה לאפיק לאחר 500 מ'.

נצעד עם הסימון האדום על בסיסו של הנחל במשך 50 דקות. בדרך נחצה את הנחל כמה פעמים, עד שנגיע לבריכה עמוקה עם מפל יפהפה. מומלץ מאוד לעשות כאן הפסקה להתרעננות.

משמאל לבריכה נטפס ביתדות ונמשיך במעלה הנחל. משלב זה הנחל מתחיל להיות יותר סבוך, ולעתים יש לעבור בין קנים שגדלו לגובה מרשים. מכאן והלאה יש לשים לב היטב שלא מאבדים את הסימון. לאחר עשר דקות נגיע למדרגת סלע קשה לטיפוס בגובה שני מ'. יש לעקוף משמאל דרך הקנים, ולאחר שבעה מ' לטפס במקום נוח יותר. מכאן השביל ממשיך לדלג בין גדות הנחל, ולאחר 30 דקות כבר מתחילים לראות עוד ועוד בריכות קטנות ופינות חמד. התאזרו בסבלנות, כי בעוד עשר דקות נגיע לעין מבוע. במקום יש בריכת מים בגודל 5X5 מ' ובעומק מטר וחצי. מהבריכה יוצאת אמת מים שניתן לזחול בתוכה לאורך 20 מ' (אין צורך בפנס). את הבריכה בנו הבריטים כחלק ממפעל המים לירושלים. במקום יש שולחנות פיקניק ופינות צל רבות.

עין מבוע הוא מעיין פועם, כלומר נביעת המים בו אינה יציבה. לעתים היא נחלשת ולעתים היא מתחזקת. הדבר קורה בשל צורת החללים הפנימיים שבהם המים נובעים בתוך ההר, ובשל חוק הכלים השלובים.

מדוע פועם עין מבוע? אגדה בדווית

"הרבה שדים ומזיקים יש בעולם, מהם טובים ומהם רעים. לכל ג'ין (שד) מקום משלו, הקבוע מששת ימי בראשית - עצים, בארות ומעיינות, נקיקי סלע ומערות.

ביום שבו קבע ריבון עולמים מקום לכל ג'ין, פרח הדבר מזיכרונם של שני שדים, צעירים וקלי דעת, האחד ג'ין טוב ומיטיב המכונה חורי (בן חורין), ואילו משנהו, עבד (עבד) שמו, רשע מרושע הוא.

משנזכרו ובאו סוף כל סוף אף הם לפני ריבון העולמים, הביט בהם זה במבוכה ובעצב, כששק ריק בידו. 'מה אעשה בכם, וכל המקומות בעולם כבר תפוסים?' נפלו פניהם של שני השדים השובבים ודמעות עמדו בעיניהם. נכמרו רחמי אללה עליהם, ניער את השק נער היטב, והנה עוד מעיין קטן בתוכו, אך מעיין אחד בלבד...

החלו השדים ממררים בבכי. פנה אליהם ריבון העולמים ואמר: "רוצו בכל כוחכם, והמהיר שבכם הוא שיזכה במעיין לשבתו".

נשאו שני הג'ינים את רגליהם, רצו 'כמו שדים' ומיהרו להגיע אל המעיין. אלא שריצתם שקולה הייתה, וכך באו בעת ובעונה אחת ונכנסו לתוכו שניהם גם יחד.

ועד היום נלחמים הם זה בזה על זכות הבכורה. בגבור חורי הטוב, נותן המעיין את מימיו בשפע לכל צמא. אך כשידו של עבד על העליונה, נפסקת נביעת המים, לאכזבתם של הרועים ועדריהם". 

(מתוך ספרו של יהודה זיו "בשביל המטיילים")אורך המסלול: חמישה ק"מ.

משך הטיול: שלוש-ארבע שעות.

מים: עין קלט, בריכות לאורך הנחל ובריכה בעין מבוע בסוף המסלול. יש להצטייד בשלושה ליטרים לאדם. בקיץ ארבעה ליטרים לאדם.

ביטחון ועזרה רפואית: בית חולים הדסה הר הצופים - 02-6777111 

   משטרת בנימין - 02-9706400

   מוקד בנימין - 02-9974106

נא לשים לב לכך שהמסלול עובר בשמורת טבע, אין לרדת מהשביל המסומן, יש לצאת מתחומי השמורה לפני חשכה. הדלקת אש וגזיות מותרת אך ורק בשולחנות הפיקניק בחורשה שבשמורה.

מפות: 1:50,000 מפת טיולים וסימון שבילים - צפון מדבר יהודה וים המלח (8), הוצאת החברה להגנת הטבע.

פרטים נוספים ניתן לקבל בבית ספר שדה עפרה: 02-9975516

המסלול מיועד למיטיבי לכת!

מומלץ לטייל בליווי נשק!

למסלול יש צורך בשני רכבים.

 

 קרא עוד...


 

גיליונות קודמים


מחושניה לצומת דליות...
דרך השדות, הגבול והחולות מצאלים לגבולות, יישובי פתחת רפיח והחלוציות...
הר שוכה, חורבת עתרי, תל עדולם ודרכי שטח ...
שביל מעיינות...
פיתולים, צוקים והרבה ירוק בנחל מעפילים (נחש) בכרמל...
בשפלה ובהר יהודה בעקבות (כמעט...) חברי מחלקת ההר - לוחמי הל...
לרכס סנסן וגבעת הקרב של הל"ה ...
מה נגלה לאורכו של נחל חרוד? טיול על שתי גדות נחל חרוד...
מה נגלה לאורכו של נחל חרוד? טיול על שתי גדות נחל חרוד...
על השיטפונות ואיך לא להפוך לניצודי שיטפונות טיול חורף בכל כלי רכב...
שמורת פורה, תל נג'ילה נחל סד (ואולי מערבה בנחל שקמה)...
מערת התאומים - סגולה לתאומים, או סתם טיול משפחתי קצר ויפה למערת התאומים...
בית לויה ומורמונים מי יודע?...
נחל יפה ומעיין נובע בפינה ירוקה ומוצלת - טיול ברגל בנחל כפירה ...
מעמק בית שאן לעמק המעיינות - שינוי אדרת ושינוי קל גם בגברת......
בתוככי ימת החולה של פעם ובשוליה...
מי היה בנגוהות, סנסנה ואשכולות?...
הירקון-פינת הים - ארבעה גשרים, שתי עמדות, מגדלור, מצודה וחשמל...
אבו כביר, תל א-ריש, אזור ובית קק"ל...
דרך הביטחון בין תל אביב לראשון לציון דרך חולון - האם היה בכלל דבר כזה?...
גבעת המורה או החרמון הקטן...
האם יין, גבינות ונזירות הולכים יחד? ...
להר כנען או ליערות ביריה בגליל - טיול ביער, בית כנסת עתיק, מעיינות, נופים וקברי צדיקים...
על שומרי ההרים, דרך השודדים, טיול בבקעת יבנאל ותצפית ממצפה לוי אשכול ...
בוסתנים, אגם עונתי ומסילה ישנה בחלקו התחתון של נחל שקמה...
נדוניה מכובדת, תצפיות מקיפות ועניין רב בתל גזר וסביבתו...
סיפורי אבא...
אבובים וגבים במדבר...
לגלות ארץ חדשה - מסע בין ספר השומרון לבקעה...
טיול במרחק נגיעה...
טיול על שביל סובב באר שבע...
טיול לנחל בצת...
נחל שניר (החצבאני) ...
נחל קטלב ...
עמוק ורטוב מתחת לאדמה...
געגועים לנחל שורק ...
געגועים לנחל בצת ...
געגועים לנחל כזיב...
בעקבות הגל הראשון...
חוף אכזיב, גם לקטנטנים: מערות ימיות, מפרצים סלעיים, פרחים וצבי ים...
רק חול על חול... בהרי אילת...
הר כרכום...
הר הלל ואדמונית החורש...
שילה...
שיזף ולבן ...
בורות לוץ ונחל אלות...
קיסריה...
נחל בצת ...


אל ארץ המעיינות - מעין קלט לעין מבועאל ארץ המעיינות - מעין קלט לעין מבועאל ארץ המעיינות - מעין קלט לעין מבועאל ארץ המעיינות - מעין קלט לעין מבועאל ארץ המעיינות - מעין קלט לעין מבוע